قیمت و موجودی تمام محصولات در تاریخ 29 فروردین 1403 بروز رسانی شده است.
قیمت و موجودی تمام محصولات در تاریخ 29 فروردین 1403 بروز رسانی شده است.

نوشته های خیلی مفید

برنزه کردن پوست با 7 روش بسیار ساده ؛ جذاب ترین مدل برنزه رو با این فرمول ها بدست بیار

برنزه کردن پوست

برنزه کردن پوست یکی از جذاب ترین کارهای زیبایی است که اغلب در روزهای گرم تابستانی به دنبال آن هستند. برنزه کردن پوست همیشه نیاز به صرف هزینه زیاد در کلینیک های زیبایی ندارد. شما می توانید با استفاده از این مواد طبیعی موجود در خانه پوست خود را برنزه کنید و جذاب شوید. امتحان کنید.

چرا برنزه کردن پوست مد شد ؟

در فرهنگ غرب، سفید بودن پوست این معنی را می دهد که شما از طبیعت و آفتاب دور هستید و ورزش نمی کنید. به همین دلیل برنزه کردن پوست به عنوان نماد و نشانی از ورزش کردن و لذت بردن از طبیعت رواج پیدا کرد.

ریشه این موضوع به سال های قبل در آمریکا بر می گردد که تیره بودن یکی از نشان های زندگی طبقه مرفه بود. آن هم به این دلیل که به نظر می رسید، فردی که برنزه شده است، به ساحل دریا رفته است و در تعطیلات، حمام آفتاب گرفته است.

زن آفتاب خورده برنزه - برنزه کردن پوست

به همین علت طبقه مرفه پس از تعطیلات، با پوستی برنزه در اجتماع ظاهر می شدند و از تعطیلات خود تعریف می کردند. در نتیجه طبقه متوسط جامعه هم که نمی توانستند تعطیلات خود را به سبک مرفهین بگذرانند، خودشان را در سولاریم ها برنزه کردند، تا شبیه به افراد مرفه به نظر برسند. پس از این دوران بود که برنزه کردن پوست به عنوان یک عمل با کلاس رواج یافت.

چگونه بدون آفتاب پوستمان را برنزه کنیم؟

اشعه آفتاب به میزان بسیار زیادی برای پوست زیان آور است. در صورتی که بخواهیم به منظور برنزه کردن پوست مقابل آفتاب قرار بگیریم، نباید برای مدت زیادی در برابر اشعه خورشید به صورت مستقیم باشیم و حتما قبل از آفتاب گرفتن، باید از کرم های ضد آفتاب استفاده کنیم تا به پوست آسیب نرسد.

جهت جلوگیری از آسیب رسیدن به پوست و عوارض ناشی از نور خورشید، بهتر است از روش های جایگزین جهت برنزه کردن پوست استفاده کنیم. می توان برنزه کردن پوست در منزل را به وسیله ی مواد بسیار ساده و در دسترسی انجام داد. قهوه، روغن هویج، وازلین، پودر کاکائو، روغن بچه و… همگی جزو موادی هستند که پوست ما را در منزل به رنگ برنز در می آورند و زیبایی خاصی را بدون مضرات برنزه شدن با آفتاب به ما هدیه می دهند.

بعضی از موادی که ما هر روزه از آن ها استفاده می کنیم، همانند: قهوه، آب‌ هويج، آب‌گوجه و… خاصیت برنزه کردن پوست را دارند و می شود به کمک آن ها حتي بدون آفتاب گرفتن هم پوست بدن را برنزه کرد. با استفاده از این مواد و مالش آن ها روی پوست یا حتی با قرار گرفتن زیر آفتاب، زمانی که از این مواد استفاده کرده ایم، می توانیم پوستمان را برنزه کنیم.

نکته

دلیل این اتفاق این است که بعد از استفاده از این مواد روی پوست و قرار گرفتن در برابر آفتاب، منافذ پوستي ما باز می شود و رنگ اين مواد طبيعي در لايه ‌هاي عميق‌ پوست فرو می روند و پوست برنزه می شود. البته گاهی از مواد ديگري مانند بتادين هم برای برنزه کردن پوست استفاده می شود ولی استفاده از آن خطرات بسیاری دارد.

اگر کسی به يد حساسيت داشته باشد به هیچ عنوان نباید از بتادین استفاده کند. در صورتی که بتادين مدت زمان زيادی روی پوست باقی بماند به دلیل خاصیت ضدعفوني كننده ای که دارد، موجب تخریب بافت پوست و سلول های آن مي‌ گردد. بتادين شاید بتواند به پوست رنگ ببخشد ولي در برخی از موارد آن را ابلق و دو رنگ می کند، پس به ریسک استفاده از آن اصلا نمی ارزد.

مرد دراز کشیده در آفتاب - برنزه کردن پوست

برنزه کردن پوست با کمک هویج

یک دستورالعمل بسیار سالم و مناسب و طبیعی برای برنزه کردن پوست، استفاده از روغن هویج است. برای این کار به این موارد نیاز داریم:

 • یک زرده تخم مرغ
 • پنج قاشق غذاخوری روغن هویج
 • پنج قطره اسانس هویج

به وسیله این مواد به سادگی می توانیم پوست خود را به سادگی در منزل برنزه کنیم.

برای برنزه کردن پوست در منزل به کمک هویج، فقط کافی است تا این مواد را به اندازه ی مساوی با هم ترکیب کنیم و بر روی پوست خود بمالیم و در برابر آفتاب قرار بگیریم. بعد از گذشت دقایقی می توان پوست را آب کشید. پس از این مدت پوست ما به رنگ برنز در می آید.

برنزه شدن سریع پوست با روغن زیتون

برخی از روغن ها هستند که در تغییر رنگ و برنزه شدن پوست اثر می گذارند. روغن زیتون یکی از این روغن هاست و خیلی سریع توسط پوست جذب می شود. این روغن که دارای خواص ضد التهابی می باشد، یک روش ساده و سریع برای برنزه کردن پوست در خانه است. روغن زیتون یک روغن گیاهی است، در نتیجه عوارض جانبی هم ندارد.

برای برنزه کردن پوست به وسیله روغن زیتون، در اولین گام باید یک روغن با کیفیت و خالص تهیه کنیم. با کمک پارچه مقداری از روغن زیتون را روی پوست بمالیم. بعد باید در مقابل آفتاب قرار بگیریم تا پوست ما برنزه شود. پس از گذشت مدت زمان بیست الی سی دقیقه، پوست را باید با یک صابون ملایم شست و شو داد. توجه کنید که مقدار روغن زیتون نباید زیاد باشد، چون که از روی بدن روغن چکه می کند.

برنزه کردن پوست با چای

یکی دیگر از روش های سالم و بی خطر برای برنزه شدن پوست استفاده از چای است. چای به راحتی می تواند رنگ پوست ما را تغییر دهد و بدون نیاز به اشعه خورشید پوست را برنزه کند.

برای استفاده از این روش، اول باید این مواد را آماده کنیم.

 • 3 عدد چای کیسه ای
 • 3/4 فنجان آب جوش
 • 1/4 فنجان روغن کنجد

سپس باید کیسه های چای را برای مدت 10 دقیقه درون آب جوش بگذاریم تا رنگ چای در بیاید. بعد چای آماده شده را با روغن کنجد ترکیب کنیم و روی پوست بزنیم. با استفاده از این ترکیب به راحتی می توان پوست را برنزه کرد.

برنزه کردن پوست بدون آفتاب با حنا و قهوه

یک روش خوب برای برنزه کردن پوست، کمک گرفتن از حنا و قهوه است. حنا و قهوه هر دو جزو موادی هستند که رنگ دهی آن ها خیلی بالا است. این دو ماده با کمک هم به راحتی می توانند رنگ پوست را تغییر دهند.

برای این کار اول به مقدار سه قاشق غذا خوری حنا و یک قاشق غذاخوری قهوه را باید با هم ترکیب کرد. سپس مقداری آب به آن ها اضافه نمود و آن قدر هم زد تا خمیری یک دست به وجود بیاید. این ترکیب را باید برای چند دقیقه روی بدن خود زده و اجازه دهیم تا نیم ساعت بر روی پوست بماند، ولی باید هر سه دقیقه یک بار پوست مان را چک کنیم تا اگر رنگ به میزان دلخواه مان رسید ترکیب را پاک کنیم.

برنزه کردن با قهوه - برنزه کردن پوست

اگر نخواستید که رنگ پوست شما بیش از حد نارنجی شود، باید پوستتان را زودتر بشویید. با این روش پوست بدن شما، رنگدانه های طبیعی جذب می کند و رنگ پوست مقداری تیره و نارنجی می گردد. برای استفاده از این روش اصلا لازم نیست در برابر نور خورشید قرار بگیریم. ترکیب رنگ حنا و قهوه یک رنگ عنابی به پوست ما می دهد، ولی حتما قبل از امتحان این روش روی یک نقطه کوچک از پوست بدن این ترکیب را امتحان کنید و اگر از رنگ آن خوشتان آمد، به سایر نقاط پوست هم بزنید.

روش دوم برنزه کردن پوست با قهوه بدون آفتاب

قهوه خاصیت رنگ دهی دارد. با کمک قهوه می توان رنگ پوست را کمی تیره تر کرد. برای این کار مقداری قهوه را باید با آب مخلوط کنیم و روی حرارت قرار دهیم تا خاصیت رنگ دهی آن افزایش یابد. در نهایت پس از خنک شدن این ترکیب، آن را روی پوست بگذاریم و چک کنیم. زمانی که پوست به رنگ خوبی در آمد آن را بشوییم.

همان طور که گفتیم هم قهوه و هم روغن زیتون خاصیت رنگ دهی به پوست را دارند. پس فکرش را بکنید اگر هر دو با هم ترکیب شوند چه خواهد شد.

قهوه جزو گروه برنزه ‌کننده های طبیعی به حساب می آید و می تواند ما را در خانه برنزه کند. علاوه بر این، قهوه در پنهان‌ کردن سلولیت هم کارکرد موثری دارد.

برای برنزه کردن پوست با این ترکیب کافی است تا:

 • یک فنجان پودر قهوه
 • دو قاشق غذاخوری روغن زیتون

را با هم ترکیب کنیم و پودرقهوه و روغن زیتون را تا زمانی که ترکیب نرمی شوند با هم مخلوط کنیم.این ترکیب را بر روی پوست بدن، بمالیم و بگذاریم ۱۵ دقیقه روی پوست‌ استراحت کند. سپس پوست خود را با آب ولرم شست و شو دهیم.

روش برنزه کردن با روغن بچه

استفاده از روغن بچه یکی از روش های عالی برای برنزه شدن سریع می باشد. با استفاده از این روش به آسانی بدون آفتاب، پوست به رنگ برنز طلایی در می آید. برای برنزه کردن پوست با روغن بچه اول باید مقداری روغن بچه، درون بطری بریزیم، سپس روی پوست اسپری نماییم.

اگر این کار یک روز در میان انجام شود، بهتر است. جدای از خاصیت برنزه کردن پوست استفاده از روغن بچه، مانع از پوسته پوسته شدن پوست می شود.

استفاده از روغن بچه برای برنزه کردن پوست برای همه افراد موثر نیست و ممکن است برخی افراد از این روش جواب نگیرند.

کرم ضد آفتاب - برنزه کردن پوست

نحوه برنزه کردن پوست با پودر کاکائو

پودرکاکائو جزو مواد برنزه ‌کننده خوب، به منظور برنزه کردن پوست است. برای برنزه کردن پوست با پودر کاکائو این مواد را نیاز داریم:

 • یک چهارم فنجان پودرکاکائو
 • لوسیون سفید کننده که همیشه مصرف می کنیم

سپس پودرکاکائو و لوسیون را باید با هم ترکیب کنیم و با کمک اسفنج آرایشی این ترکیب را روی پوست مان بمالیم. سپس بعد از ۱۵ الی ۲۰ دقیقه پوست را آب گرم بشوییم.

خطرات برنزه شدن سریع و نادرست

شاید تصور کنید که برنزه کردن روشی آسان و بدون عوارض بوده و دقت کافی در این زمینه نباید داشته باشیم، اما باید بدانید که هر روشی را که به کار می بریم باید به درستی انجام شود تا از عوارض و خطرات احتمالی آن جلوگیری شود.
برخی از روش های برنزه کردن مانند سولاریوم یا قرار گرفتن در نور شدید خورشید، می تواند باعث آسیب رساندن شدید به پوست شوند.

برخی از عوارض برنزه کردن نادرست پوست

 • چین و چروک پوست
 • پوسته پوسته شدن پوست
 • اگزما
 • التهاب و قرمزی پوست
 • خشکی و پیری زودرس
 • سرطان پوست
 • لکه های قهوه ای روی پوست

چگونه برنز طلایی شویم ؟

برای آن که پس از برنزه شدن رنگ پوست ما به رنگ طلایی زیبایی در بیاید، یک سری نکات وجود دارد که باید حتما آن ها را رعایت کنیم.

زن با کلاه حصیری - برنزه کردن پوست

حتما باید از ضد آفتاب کمک بگیریم

فکر می کنید اشتباه خوانده اید؟ نه کاملا درست است. ضد آفتاب زدن اصلا با برنزه شدن تداخلی ندارد. اگر در هنگام آفتاب گرفتن یا سولاریوم رفتن از ضد آفتاب استفاده کنیم پوست ما بدون آسیب دیدن برنزه می شود ولی حتما باید از ضدآفتاب های سبک استفاده کنیم. ضد آفتاب را حتی برای فصل های سرد مانند پاییز و زمستان هم باید استفاده کنیم.

از مواد برنزه کننده کمک بگیریم

برای رسیدن به یک رنگ طلایی جذاب بهتر است از مواد برنزه کننده پوستی که در بالا گفتیم برای نتیجه بهتر کمک بگیریم.

زمان مناسبی را برای آفتاب گرفتن انتخاب کنیم

اگر فكر می کنید که در زمان های آفتاب شديد، بهتر برنزه می شویم، کاملا در اشتباهید. با این کار فقط پوست ما نابود می شود. بهترين تایم گرفتن آفتاب، صبح ها است. به این دلیل که پروتئين نور خورشيد، تاثير بسیار خوبي بر پوست می گذارد و اثر آن در این زمان بسیار بیشتر از سایر اوقات است.

به خودمان آب اسپری کنیم

زمانی که در حال برنزه کردن هستیم، حتما برای داشتن رنگ پوستی جذاب باید به بدن مان، آب اسپری کنیم. این کار موجب می شود که پوست، چروكيده و خشك نشود و رنگ آن به جاي قرمز شدن، طلايي و خوشرنگ شود.

لباس مناسبی بپوشیم

اگر نمی خواهید که رد لباس پس از برنزه شدن بر روی پوست ‌تان باقی بماند، باید لباس مناسبی را برای زمان برنزه شدن انتخاب کنید. استفاده از یک لباس یکسان می تواند پوستی براق و یکدست برای‌ ما به وجود بیاورد. اگر می توانید خیلی بهتر است که اصلا لباسی نپوشید، ولی اگر مجبور به پوشیدن لباس هستید حتما لباس مناسب این کار را انتخاب کنید تا بعدا پشیمان نشوید.

ماندگار کردن رنگ برنزه پوست

برنزه کردن پوست قدم نهایی برای رسیدن به رنگ پوستی زیبا نیست. بلکه ماندگاری این رنگ از اهمیت بیشتری برخوردار است. براي ماندگاری این رنگ بر روي پوست این نکات را حتما باید رعایت کنیم.

 1. بعد از دوش گرفتن حتما با آب خنک حمام خنك كنيم.
 2. باقی مانده های روغن يا كرم را روی پوست پاک کنیم.
 3. برای خشک کردن پوست، حوله را محكم روي پوست نکشیم. به این دلیل که هم، پوست آسیب می بیند و هم رنگ آن پاک می شود.برنزه کردن پوست

چه زمانی برای برنزه کردن با آفتاب بهتر است؟

صبح، بهترین زمان برای گرفتن آفتاب است؛ زیرا بدن در این زمان پروتئین هایی را تولید می کند که آسیب های ناشی از آفتاب را ترمیم می کند. هرچه به شب نزدیک تر می شویم تولید این پروتئین ها در بدن کاهش می یابد.

آفتاب گرفتن - برنزه کردن پوست

برای برنزه شدن با آفتاب، لازم است تا قبل از آفتاب گرفتن، از لوسیون و کرم های مخصوص استفاده نمایید. زیرا این کرم ها دارای SPF های مختلفی هستند و از آسیب رسیدن به پوست جلوگیری می کنند. برای آفتاب گرفتن به صورت حرفه ای، لازم است تا ابتدا مدت زمان آفتاب گرفتن را کوتاه نمایید و در طولانی مدت زمان آن را افزایش دهید.

پس از آفتاب گرفتن، بدن خود را با آب ولرم یا خنک بشویید و در انتها از یک لوسیون آبرسان و مرطوب کننده استفاده نمایید تا رطوبت مورد نیاز پوست تامین شود.

نکات تکمیلی برای برنزه کردن پوست

درزمان مناسبی باید برای برنزه کردن زیر آفتاب برویم
باید سعی کنیم از سالن‌های برنزه اسفاده نکنیم و خودمان در منزل یا با آفتاب پوست مان را برنزه کنیم
باید هر طرف از بدن را حداقل ۲۰ دقیقه زیر اشعه آفتاب قرار دهیم
حتما برای محافظت از پوست بدن در برابر اشعه های مضر آفتاب از ضدآفتاب استفاده کنیم
مواد برنزه کننده پوست را بهتر است در نواحی زیر بغل‌ ها و خطوط بیکینی نزنیم
اگر چشمان ما حساس است حتما باید از عینک آفتابی استفاده کنیم
همیشه باید آب را در کنار خود داشته باشیم

سخن آخر

با توجه به آن چیزی که در این مقاله گفتیم، روش های مختلفی برای برنزه کردن پوست وجود دارد. بعضی از این روش ها هزینه بر و پر خطر هستند ولی روش های خانگی، ساده و بی ضرری هم برای رسیدن به رنگ پوست دلخواه وجود دارد.

سوالات متداول درباره برنزه کردن پوست با 7 روش بسیار ساده

برنزه کردن پوست به چندین روش مختلف انجام می‌شود. روش‌های معمول شامل استفاده از خوراکی‌های حاوی بتاکاروتن (مانند هویج و کدو)، محصولات ضدآفتاب با SPF بالا و رزماری‌های خودنسوز (self-tanning lotions) می‌شود.

برای برنزه کردن پوست با خوراکی‌ها، می‌توانید مواد حاوی بتاکاروتن مانند هویج، کدو، و تخم‌مرغ را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. این مواد به پوست رنگ برنزه‌تری می‌دهند.

زمانی که پوست با استفاده از محصولات برنزه‌کننده خارجی مثل رزماری‌های خودنسوز برنزه می‌شود، عمدتاً بعد از چند ساعت تا یک روز نتایج قابل مشاهده خواهد بود. اما با خوراکی‌های حاوی بتاکاروتن، نیاز به مدت زمانی برای تغییر رنگ پوست بیشتر است و ممکن است چند هفته طول بکشد.

استفاده از افتاب یا سولاریوم برای برنزه کردن پوست می‌تواند خطراتی داشته باشد، از جمله خطر سوختگی و افزایش خطر ابتلا به سرطان پوست. اگر از افتاب استفاده می‌کنید، حتماً از محافظت‌های مطلوبی مانند کرم ضدآفتاب با SPF بالا استفاده کنید و در ساعاتی که افتاب خورشید تاب می‌زند، به جلوگیری از افتادن نور مستقیم افتاب در پوست دقت کنید.

برنزه کردن پوست با رزماری‌های خودنسوز و محصولات مشابه به موقتی است و به مرور زمان پوست به حالت طبیعی خود باز می‌گردد. با استفاده مداوم می‌توانید این اثر را حفظ کنید.به عنوان پیشنهاد نهایی، قبل از استفاده از هر محصول یا روش برنزه‌کننده، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید تا از تطابق با نوع پوست و وضعیت سلامت پوست خود اطمینان حاصل کنید. همچنین، همیشه از محافظت‌های مناسب در برابر نور خورشید استفاده کنید تا از آسیب به پوست جلوگیری کنید.

راهنمای مطلب

اشتراک در شبکه های اجتماعی

خب نظرت چیه؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *