قیمت و موجودی تمام محصولات در تاریخ 10 خرداد 1403 بروز رسانی شده است.
قیمت و موجودی تمام محصولات در تاریخ 10 خرداد 1403 بروز رسانی شده است.

نوشته های خیلی مفید

افزایش ماندگاری عطر و ادکلن با چند روش حرفه ای و فوق العاده

افزایش ماندگاری عطر و ادکلن

افزایش ماندگاری عطر و ادکلن به موارد بسیار زیادی بستگی دارد. از نحوه نگهداری‌ عطر تا نحوه اسپری کردن آن به نقاط مختلف بدن می‌تواند به ماندگاری عطر و ادکلن شما اضافه کند. این مطلب نکات مهمی را در این خصوص به شما آموزش می دهد.

روش های افزایش ماندگاری عطر و ادکلن

هیچکس نیست که دوست نداشته باشد همیشه خوش‌بو باشد و تمام روز بوی خوبی بدهد. استفاده از عطر و ادلکن بهترین روش برای خوش‌بو بودن است اما شاید شما جزو کسانی باشید که با مشکل ماندگاری کم ادلکن‌هایتان مواجه شده‌اید. عطر و ادکلن‌هایی که در مدت کوتاهی بوی آن‌ها از بین می‌رود و هر یکی دو ساعت یک‌بار مجبور به تجدید آن‌ها هستید، واقعاً ناامید کننده هستند و حتی ممکن است شما را از هزینه کردن بابت چنین محصولاتی منصرف کنند. اما شاید ماندگاری کم بوی عطر و ادکلن، به این علت است که از آن‌ها به درستی نگه‌داری و استفاده نمی‌کنید.

چند شیشه عطر و ادکلن تابستانی - افزایش ماندگاری عطر و ادکلن

در واقع همه چیز وابسته به این است که بدانید محل مصرف عطر و روش‌های نگه‌داری از آن چه هستند. به این ترتیب نه تنها بهترین نتیجه را از مصرف عطر و ادکلن می‌گیرید، بلکه تا مقدار زیادی در هزینه‌های خرید عطرهای خوش‌بو و گرانقیمت‌تان صرفه‌جویی می‌شود. با ما همراه باشید تا ترفندهای ماندگار کردن بوی عطر و ادلکن را به شما بگوییم.

برای بیشتر کردن ماندگاری بوی عطر و ادکلن چه راه‌هایی وجود دارد؟

برای ماندگاری بیشتر بوی عطر باید مطمئن باشید که عطر به پوست شما اسپری شده است تا تمام طول روز بر سطح آن بماند. در ادامه به شما قوانین استفاده از عطر و روش‌های ماندگارتر کردن بوی آن را توضیح می‌دهیم.

۱. عطر را روی پوست بدن اسپری کنید

پارچه‌ی لباس مانعی برای ماندگاری بیشتر بوی عطر است؛ بنابراین از اسپری کردن عطر روی لباس خودداری کنید. عطر با ترکیب شدن با روغن‌های طبیعی بدن، بوی مطبوع‌تری خواهد داشت و ماندگاری آن به بالا‌ترین مقدار ممکن می‌رسد.

۲. عطر را به نقاط نبض‌دار بدن بزنید

عطر تحت تأثیر گرما، بیشتر واکنش نشان می‌دهد و استفاده از آن روی نقاط نبض‌دار بدن، می‌تواند به آزاد شدن رایحه‌ی آن در طول روز کمک کند. گردن، قسمت داخلی آرنج، مچ و پشت زانوها از نقاط نبض‌دار بدن هستند.

زن در حال عطر زدن به مچ دست - افزایش ماندگاری عطر و ادکلن

۳. نقاط نبض‌دار بدن را به مقدار کمی وازلین آغشته کنید

اگر می‌خواهید ماندگاری خیلی بیشتری به بوی عطر خود بدهید، قبل از استفاده از آن، مقدار کمی وازلین را روی نقاط نبض‌دار بمالید. چربی وازلین به عنوان یک مرطوب کننده‌ی اضافی برای رایحه عمل می‌کند و به ماندگاری بیشتر آن کمک می‌کند.

۴. پوست‌تان را مرطوب کنید

قبل از استفاده از عطر، پوست‌تان را با مرطوب‌کننده‌های بی‌بو، مرطوب کنید چون رطوبت پوست به ماندگاری بیشتر رایحه‌ی عطر کمک می‌کند.

۵. عطر را روی پوست نمالید

مالیدن مچ دست‌ها به هم، مواد شیمیایی موجود در عطر را تجزیه می‌کند و این باعث می‌شود که نت‌های پایانی رایحه، سریع‌تر از آنچه که انتظار می‌رود از بین بروند. اگر عطر طوری نیست که بتوانید آن را اسپری کنید، مقداری از آن را کم و به آرامی روی پوست بمالید.

۶. عطر را روی موهایتان مسواک کنید!

اگر می‌خواهید بوی عطر بیشتری بدهید و موهایتان هم خوش‌بو باشند، می‌توانید کمی عطر را روی یک مسواک یا براش آرایشی اسپری کنید و آن را به موهای خود بکشید. هیچوقت عطر را مستقیم روی موها اسپری نکنید، چون الکل موجود در آن به موها آسیب می‌رساند.

۷. از لوسیون و سایر محصولات استفاده کنید

روش دیگر برای به حداکثر رساندن ماندگاری بوی عطر، استفاده از لوسیون، شامپوی بدن و سایر محصولاتی است که برند عطرتان با همان رایحه تولید و عرضه کرده است. برند‌های معروف مانند Clean، Calvin Klein، Versace و سایر تولیدکننده‌های معروف، محصولاتی متناسب با ادکلن‌هایشان تولید می‌کنند که استفاده از آنها به ماندگاری و پخش بوی بیشتر کمک می‌کنند.

عطرها در دستان زن ها - افزایش ماندگاری عطر و ادکلن

۸. پنبه‌ای آغشته به عطر را در یک کیسه‌ی پلاستیکی نگه دارید

برای اینکه بتوانید عطرتان را در طول روز تجدید کنید، به تکه‌ای پنبه چند اسپری عطر بزنید و بلافاصله آن را در کیسه‌ی پلاستیکی قرار دهید؛ بعد هوای داخل کیسه را خارج کنید و آن را محکم گره بزنید. با این پنبه می‌توانید در طول روز عطرتان را تجدید کنید. البته شیشه‌ی عطر را هم می‌توانید برای استفاده در کیف‌تان داشته باشید، اما این پنبه هم سبک‌تر است، هم کوچک‌تر.

۹. بلافاصله بعد از حمام، عطر بزنید

پوست تمیز، میزبان خوبی برای عطر‌هاست و به بیشتر شدن ماندگاری بوی آنها کمک می‌کند. برای گرفتن بهترین نتیجه، عطر را بلافاصله بعد از حمام و خشک شدن، روی پوست اسپری کنید.

۱۰. آخرین قطره‌های عطرتان را از دست ندهید

از آخرین قطره‌های عطر خود نهایت استفاده را ببرید. اگر قطرات باقی‌مانده از عطر دیگر اسپری نمی‌شوند، مقدار باقیمانده را در مقداری مرطوب‌کننده‌ی بدون بو بریزید تا لوسیونی با بوی عطر‌تان داشته باشید.

۱۱. کشوها و کمد‌ها را بوی عطر پر کنید

اگر همیشه از یک عطر خاص استفاده می‌کنید، می‌توانید کاری کنید که تمام لباس‌هایتان به بوی آن آغشته باشند. مقداری عطر بر روی چند دستمال کاغذی اسپری کنید و آن‌ها را کمد و کشوها، لابه‌لای لباس‌ها قرار دهید تا همشه بوی خوشی بدهند.

۱۲. شیشه‌ی عطر را در مکانی تاریک و خنک نگهداری کنید

رایحه‌ی عطر در اثر نوسانات دما از بین می‌رود. به جای نگه داشتن ادکلن روی میز آرایش یا در قفسه‌های حمام، آن را در کشوی خنک و دور از نور مستقیم خورشید نگه دارید.

چند شیشه عطر - افزایش ماندگاری عطر و ادکلن

۱۳. عطر را در شیشه‌ی اصلی خود نگه دارید

بعضی از افراد ترجیح می‌دهند عطرشان را بطری خاص و فانتزی‌ای بریزند. این انتقال، باعث می‌شود که عطر در معرض هوا قرار بگیرد و ترکیبات شیمیایی آن تغییر کند. بنابراین برای حفظ بوی عطر از چنین وسوسه‌هایی دوری کنید.

۱۴. شیشه‌ی عطر را تکان ندهید

تکان دادن عطر هم باعث می‌شود که بیشتر در معرض هوا قرار بگیرد و ماندگاری رایحه‌ی آن را کم می‌کند.

۱۵. نوع مناسبی از عطر را بخرید

برخی از عطرها به طور طبیعی بیشتر از بقیه ماندگاری دارند، هم روی پوست و هم در بطری. عطر و ادکلن‌ها در غلظت های مختلف به فروش می‌رسند؛ بعنی نسبت‌های مختلفی از ترکیب روغن عطر با الکل وجود دارد. بنابراین اگر به دنبال بوی عطر با ماندگاری بالا هستید، عطری با غلظت بیشتر خریداری کنید.

نکاتی که برای افزایش ماندگاری عطر و ادکلن مهم است

جای نگهداری عطر و ادکلن

برای بالا بردن ماندگاری عطر جایی که شما عطرتان را نگهداری و حفظ می‌کنید بسیار مهم است ، زیرا نور خورشید و همین‌طور گرمای خورشید مایع درون عطر را اکسید می کند و ترکیب آن را تغییر می‌دهد. برای جلوگیری از ، از دست رفتن نت ها بویایی عطرها ، جعبه ی زیبای عطرتان را در ۱ مکان سرد و تاریک ذخیره کنید . این کار باعث می‌شود تا بوی عطرتان تغییر نکرده و نت های بویایی آن به درستی حفظ شود .

اسپری کردن عطر در هوا - افزایش ماندگاری عطر و ادکلن

اما ساده‌ترین راه نگهداری عطر ها چیست؟ بهترین و ساده‌ترین راه نگهداری عطرهایتان این است که آنها را در جعبه های اصلی خودشان حفظ و نگهداری کنید . با انجام این کار نه تنها بسته بندی زیبا عطر خود را حفظ کرده‌اید، بلکه عطر گران‌بهای خود را از نور مستقیم خورشید نیز محافظت می‌کنید .

رایحه‌های اصلی عطر و ادکلن شما مربوط به چه خانواده ای از نت های بویایی است؟

همه عطرها ماندگار یکسانی ندارند برخی از آنها طولانی مدت تر هستند و ماندگاری بیشتری دارند و برخی دیگر در مدت زمان کوتاه‌تری از بین می‌رود این دلیل اصلی بوجود آمدن نت های بویایی عطر ها ست. اگر نت‌های اصلی یک عطر ، از رایحه های چوبی و همین‌طور رایحه‌های شرقی تشکیل شده باشد این‌ عطر ماندگاری بیشتری خواهد داشت. درواقع رایحه‌های چوبی و همین‌طور رایحه‌های شرقی از ماندگارترین رایحه های موجود در بین عطر ها می‌باشند.

اگر شما قصد دارید ۱ عطر ماندگار داشته باشید ما شما پیشنهاد می‌کنیم عطری را خریداری کنید که ترکیبی فوق‌العاده از نت های چوبی و همین‌طور مرکبات و میوه‌ها باشد. از طرف دیگر وجود نت های بویایی و رایحه‌ گل‌ها ،بسیار مناسب بانوان است.

در چه فصلی قرار دارید ؟

نوع آب و هوایی که در آن قرار دارید به میزان کارکردِ پخش بوی عطر و همینطور ماندگاری عطرها تأثیر می‌گذارد. آب و هوای سرد، نت های بویایی گل‌دار را تقویت می‌کند. به همین دلیل است که عطرهای مناسب فصل تابستان در فصل‌های زمستان و یا پاییز کارایی و اثربخشی مناسبی ندارند . برعکس این مورد، عطرهای سبک‌تر در تابستان و بهار بهتر عمل می‌کنند به عنوان مثال عطرهای خنک، بسیار مناسب فصل تابستان هستند چرا که گرما و رطوبت بدن باعث بوجود آمدن و ماندگاری عطر برای تمام طول روز می‌شود.

برخی از عطرهای گرم برای اینکه پخش بوی فوق‌العاده‌ای داشته باشند و همین‌طور ماندگار باشند نیازمند این هستند که در مکانی خشک قرار گیرند و یا به عبارت دیگر رطوبت هوا و رطوبت بدن به پخش بوی آنها و یا ساختار مولکولی آنها آسیب می‌رساند، پس بهتر است اگر فعالیت بدنی بالایی دارید و یا رطوبت بدنتان نسبتاً بالاست از عطرهای گرم استفاده نکنید .

مناطقی که عطر و ادکلن را اسپری می کنیم

اگر مایل هستید عطر و ادکلن تان پخش بوی فوق‌العاده و همین طور ماندگاری بالایی داشته باشد و از طرف دیگر بوی آن تغییر نکند پس هرگز عطر و ادکلن را بر روی لباس و یا موهای خود اسپری نکنید. این کار باعث بوجود آمدن بویی نامطبوع در عطرتان می‌شود. مناطق نبض دار بدن، مکان‌های فوق‌العاده‌ای برای اسپری کردن عطرها می‌باشد. پشت زانو ، گردن، داخل آرنج، مچ دست، روی سینه، و روی شکم بهترین مناطق برای اسپری کردن عطر می‌باشد و باعث می‌شود عطرتان پخش بوی فوق‌العاده و ماندگاری بی‌نظیری داشته باشد.

زدن ادکلن به مچ دست خانم - افزایش ماندگاری عطر و ادکلن

میزان غلظت عطر

طول عمر یک عطر رابطه مستقیمی با میزان روغن موجود در فرمول آن دارد. غلیظ‌ترین عطر ها در درجه اول خود عطرها می‌باشد و پس از آن وجود ادو پرفیوم ها هستند و بعد از آن ادو تویلت است. در واقع میزان ماندگاری عطر رابطه معکوسی با نسبت آب و الکل موجود در عطر ها دارد. هر چقدر عطر، کمتر آبکی باشد ماندگاری بیشتری دارد .

میزان رطوبت پوست شما چقدر است

اگر پوست خشکی داشته باشید، هرگز میزان ماندگاری عطر و طعم عطر را به آن میزانی که انتظار دارید، نخواهید داشت! اگر پوست شما به طور کامل خشک باشد، عطر شما همچون هر مایعی دیگری تبخیر می‌شود و ماندگاری و پخش بوی ایدئالی را برای شما نخواهد داشت. در واقع می‌توان گفت که عطر سریع‌تر تمام می‌شود.

اما راه‌حل چیست؟ ما به شما پیشنهاد می‌کنیم قبل از اینکه عطر را بر روی پوست خود اسپری کنید از لوسیون های مخصوص بدن که بدون روغن مصنوعی باشد استفاده کنید ، این لوسیان ها کاملاً مشابه روغن طبیعی پوست است و باعث می‌شود تا هم پوست شما شاداب‌تر بماند و هم این که ماندگاری و مشخصات عطر حفظ می‌شود.

نحوه اعمال عطر بر روی پوست

اگر شما معمولا بعد از اسپری کردن عطر بر روی مچ دست خود، آن را مالش از هم‌اکنون این کار را متوقف کنید. زیرا رایحه‌های عطر و ادکلن و ترکیبات آن پیچیده است و همچنین ملکول‌های آن سنگین هستند و مالش عطر باعث می‌شود تا ساختار عطر از هم بپاشد و یا مولکول‌های عطر بشکنند، این کار اولین تأثیر خود را به روی بوی عطر و ادکلن خواهد گذاشت و پس از آن ممکن است بر روی میزان ماندگاری و پخش بوی آن نیز تاثیر بگذارد. بهترین کار این است که پس از اسپری کردن عطر و ادکلن بر روی پوست بدنتان اجازه دهید عطر به صورت طبیعی از طریق منافذ پوست جذب شود.

اسپری کردن عطر به گردن زن - افزایش ماندگاری عطر و ادکلن

چه نوع عطرهایی ماندگاری بوی بیشتری دارند؟

همانطور که بالاتر اشاره کردیم، عطرها غلظت‌های محتلفی دارند. قدرت ماندگاری بوی عطر خریداری شده را مدت زمانی که روی پوست دست‌تان می‌ماند، مشخص خواهد کرد. هرچه عطر غلیظ‌تر باشد، ماندگاری آن بیشتر است؛ بنابراین قیمت آن هم بیشتر خواهد بود.

با این حال می‌توانید عطرهایی را هم خریداری کنید که ماندگاری بیشتری داشته باشند. ماندگاری عطرهایی که نت‌های آغازین آنها قوی‌تر است، بیشتر از عطر‌هایی است که نت پایانی قوی‌تری دارند. نت‌های آغازین معمولاً شامل طعم‌های چوبی یا بالزامیک و رایحه‌ای تندتر هستند. اگر عطر شما حاوی رایحه‌های شرقی مانند نعنای هندی و کهربا باشد، ماندگاری آن بیشتر است.

عطرهای با نت آغازین سبک‌تر، زودتر بوی خود را از دست می‌دهند و ماندگاری کمی دارند. نت‌های سبک‌تر شامل رایحه‌های مرکبات، گل و گیاه است. اگر مطمئن نیستید که کدام نت‌ها در عطر انتخابی شما قوی‌تر هستند، می‌توانید به اطلاعات خانواده‌ی رایحه‌های آن نگاه کنید. این اطلاعات به صورت آنلاین یا در توضیحات محصول در دسترس هستند. اگر تجربه‌ی کمی در خرید عطر دارید، می‌توانید از راهنمایی دوستان یا فروشنده‌ها کمک بگیرید.

فیکساتور عطر چیست؟

همه ما می‌دانیم که بخشی از عطر و ادکلن از الکل تشکیل ‌شده است. این الکل مخصوص عطر به اصلاح فیکساتور نامیده می‌شود. اما کار فیکساتور چیست؟ فیکساتور یا الکل عطر باعث می‌شود تا مولکول‌های عطر از یکدیگر باز شده و پخش بو و یا خط بوی بالاتری داشته باشند.

خوب است بدانید هرچقدر عطر غلیظ‌تر باشد و میزان فیکساتور کمتری داشته باشد، خط بوی کمتری خواهد داشت. همچنین این ماده باعث می‌شود تا لک عطر روی لباس باقی نماند. البته یکی از دلایل مهم اضافه کردن فیکساتور به تمام عطرها، جلوگیری از فساد اسانس محسوب می‌شود. افزایش ماندگاری عطر و افزایش ماندگاری ادکلن کاملا به میزان فیکساتور موجود در آن‌ها بستگی دارد. البته به‌طورکلی میزان ماندگاری عطر و ادکلن ها به نوع روغن گیاهی و اسانس عطر نیز بستگی دارد.

میزان فیکساتور در عطر چقدر باید باشد؟

همان‌طور که به این موضوع اشاره کردیم، به‌منظور افزایش ماندگاری عطر و افزایش ماندگاری ادکلن و البته پخش بوی بهتر، میزان مشخصی از فیکساتور به روغن معطر اضافه می‌شود. جالب است بدانید که میزان فیکساتور در ادکلن، ادوتویلت و عطر کاملا با یکدیگر متفاوت است.

برای مثال ممکن است در یک ادکلن تا 90 درصد از فیکساتور استفاده شده باشد. اما میزان فیکساتور در عطر که معمولا در عطر فروشی‌ها به شیشه عطرها اضافه می‌شود، بین 10 تا 20 درصد از حجم کل شیشه عطر است. این میزان کاملا به غلظت عطر بستگی دارد؛ یعنی هرچه عطر غلیظ‌تر باشد، باید فیکساتور بیشتری اضافه شود. البته در بسیاری از مواقع با سلیقه خود فرد نیز این میزان می‌تواند کمتر و یا بیشتر باشد.

ماندگاری عطر در کدام نمونه عطرها بیشتر است؟

عطر ادکلن جانگل الفت کنزو Kenzo Jungel L Elephant دارای رایحه ای قدرتمند است!
تام فورد بلک ارکید زنانه Tom Ford Black Orchid با رایحه گرم و شیرین؛ این عطر اغواگر و جسورانه به دلیل ماندگاری رایحه اش معروف است!
عطر ادکلن مونتال اینتنس کافه Montale – Intense Cafe با رایحه شرقی و وانیلی نیز نمونه ای از بهترین عطرها با رایحه ماندگار محسوب می شود!

ماندگاری عطر بیشتر است یا ادکلن؟

در ابتدا بهتر است با مواد تشکیل دهنده عطر و ادکلن آشنا شویم تا میزان ماندگاری هر یک مشخص شود.
موردی که بیش از همه نیازمند شفاف سازیست این است که Fine Fragrance Oil یا اسانس چیست و چه تفاوتی با عطر به عنوان محصول نهایی دارد؛

اسانس یا Fine Fragrance Oil چیست؟

اسانسهای روغنی با Grade مورد نیاز برای صنعت عطرسازی اصطلاحا فاین فرگرنس (Fine Fragrance Oil) نامیده میشوند. این اسانسها از ترکیب مواد اولیه خام چون عصاره گیاهان، ریشه درختان، مشکها و … و همچنین تثبیت کننده ها و فیکساتورها تولید میشوند. فاین فرگرانس اویل ها در اصل اسانسهای روغنی به عنوان ماده اولیه در صنعت عطرسازی هستند که حتما میبایست با الکل و سایر ادتیوهای استاندارد صنعت آرایشی و بهداشتی میکس، ایج و فرآوری شوند تا بتوان از آنها به عنوان محصول نهایی (Finished Product) استفاده کرد.

گاهی مشاهده می شود که برخی مجموعه ها این روغن هارا به صورت خالص یا با ترکیب با بعضی حلال ها به عنوان محصول نهایی به مشتری عرضه می کنند، حال آنکه این امر کاری نادرست بوده و گاهاً با عوارضی سنگین همراه بوده و میتواند موجب عوارض احتمالی زیاد در دراز مدت شود. بعضی افراد از این Fine Fragrance Oil ها به عنوان عطر خالص یاد میکنند و استفاده از آنها را با استناد به ماندگاری زیاد آنها توصیه میکنند که این مطلب نیز صحت ندارد و استفاده از این فاین فرگرنس ها به صورت خالص و یا به صورت ترکیب با حلال با درصد زیاد شاید ماندگاری زیادی داشته باشند اما می توانند باعث حساسیتهای آلرژیک، میگرن، بیماریهای تنفسی و پوستی شوند. همانطور که گفته شد این فاین فرگرنس ها حتما میبایست میکس، ایج و فرآوری شوند و نباید از آنها به عنوان محصول نهایی استفاده کرد.

نکته:

در این مقاله هر کجا از لغت عطر استفاده شده منظور ما انواع پرفیوم ها و ادکلنهایی است که توسط شرکتهای معتبر تولید و بسته بندی میشوند نه اسناسهای روغنی که با ترکیبات من درآوردی در بازار و مترو به فروش می رسند.

اما عطر و ادکلن ترکیبی از اسانس مواد اولیه خام چون گیاهان، مشک و… با آب، الکل و دیگر افزودنی‌ها هستند که میزان اسانس استفاده شده در هر یک متفاوت است. هرچه میزان اسانس به کار رفته شده بالاتر باشد، ماندگاری بیشتر بوده و باعث افزایش ماندگاری عطر و ادکلن بر روی لباس می‌شود.

شیشه های عطر و ادکلن - افزایش ماندگاری عطر و ادکلن

به طور کلی مدت زمان ماندگاری خوشبوکننده ها، آن‌ها را به شش دسته تقسیم می‌کند که به ترتیب زیر هستند:

اکستریت د پرفیوم: ۳۰ به بالا
پرفیوم: میزان اسانس ۲۰ تا ۳۰ درصدی
ادوپرفیوم: اسانس ۱۵ تا ۲۵ درصدی
ادوتویلت: اسانس ۵ تا ۱۵ درصدی
ادکلن: اسانس حدود ۲ تا ۴ درصدی
اسپری: اسانس کمتر از ۳ درصد
هر چه میزان الکل در عطر بیشتر باشد، احتمال خشک شدن پوست بیشتر می‌شود. بنابراین بهتر است از عطری استفاده کنید که درصد بیشتر آن اسانس باشد تا در کنار بالا بردن ماندگاری عطر، سلامت پوست شما تامین شود.

 

سخن آخر

ماندگاری عطر و ادکلن خود را با نکات گفته شده در این مطلب می توانید بیشتر کنید! فرایند خرید عطر را متناسب با نوع عطر یا ادکلنی که می خواهید شروع نمایید. شما چه راهکاری برای افزایش ماندگاری بوی عطر سراغ دارید؟

عطر یا ادکلن را روی لباس اسپری نکنید. برای ماندگاری بیشتر عطر و کارکرد بهتر آن باید روی پوست اسپری شود.

راهنمای مطلب

اشتراک در شبکه های اجتماعی

خب نظرت چیه؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *