قیمت و موجودی تمام محصولات در تاریخ 10 خرداد 1403 بروز رسانی شده است.
قیمت و موجودی تمام محصولات در تاریخ 10 خرداد 1403 بروز رسانی شده است.

نوشته های خیلی مفید

چند روش تضمینی برای درمان افتادگی سینه ؛ کدام بهتر است ؛ روش کلینیکی یا درمان خانگی ؟

درمان افتادگی سینه

درمان افتادگی سینه به دلیل موارد طبیعی همچون افزایش سن ضرورتی ندارد چون این تغییر کاملاً طبیعی است. اما اگر خانم‌ ها علاقه ای به افتادگی سینه هایشان نداشته باشند و  بخواهند راه‌ هایی برای پیشگیری یا بهبود آنها پیدا کنند ما در این مطلب از روش های کلینیکی و خانگی برای جلوگیری از شل شدن و با درمان افتادگی سینه سخن گفتیم . با ما همراه باشید.

افتادگی سینه کاملا طبیعی است

خانم‌ها نباید از افتادگی سینه خجالت بکشند. سینه‌های هر زنی متفاوت است، سینه‌ها در شکل‌ها و اندازه‌های متفاوتی هستند و در طول زمان تغییر می‌کنند. تغییر در سینه خانم‌ها چیز خطرناکی نیست و جای نگرانی نیست اما ممکن است اعتماد به نفس و کیفیت زندگی آنها را تحت تأثیر قرار دهد.

عوامل متعددی ممکن است منجر به شل شدگی سینه‌ ها شده باشد، مانند سن، بارداری، وزن و غیره. یک فرد در اوایل دهه 20 یا 30 سالگی ممکن است دچار شل شدگی سینه‌ها شود و برخی ممکن است در دهه 40 یا 50 زندگی خود آن را تجربه کنند.

شل شدگی سینه به پتوز سینه نیز معروف است که زمانی رخ می‌دهد که رباط‌های کوپر در سینه‌ها که سینه شما را بلند، شکل می‌دهند و حمایت می‌کنند، کشیده می‌شوند و ساختار خود را از دست می‌دهند و باعث افتادگی سینه می‌شوند. افتادگی سینه ها ممکن است به دلیل از دست‌دادن خاصیت ارتجاعی پوست باشد.

درمان کردن مشکل افتادگی سینه - درمان افتادگی سینه

علت افتادگي سينه زنان

در زیر به برخی از رایج‌ترین علت افتادگي سينه زنان اشاره شده است:

 سن:

شل شدگی سینه‌ها بخشی طبیعی از روند پیری است، برخی در اوایل جوانی دچار افتادگی سینه ها می‌شوند و برخی زمانی که به 40 یا 50 سالگی می‌رسند آن را تجربه می‌کنند.

اما شل شدگی سینه در میان زنانی که به یائسگی رسیده‌اند، رایج است، زیرا تغییرات هورمونی متعددی وجود دارد که می‌تواند بر ساختار، اندازه، شکل و حجم بافت سینه تأثیر بگذارد.

وزن:قرار دادن به‌عنوان تصویر شاخص

حتماً دیده‌ایم که افراد با وزن بالاتر سینه‌های بزرگ‌تری نسبت به افراد با وزن کمتر یا ثابت دارند. اضافه وزن می‌تواند منجر به افتادگی سینه ها، نه‌تنها در زنان، بلکه در مردان نیز شود. هرچه وزن افزایش یابد، از آنجا که بافت سینه از چربی تشکیل شده است، وزن سینه نیز افزایش یافته و سنگین تر می‌شود. این سنگینی با گذشت زمان و کاهش قوای پوست، موجب به شل شدن سینه می‌گردد.

 عدم استفاده از سوتین ورزشی

گاهی اوقات خانم‌ها بدون پوشیدن سوتین مناسب برای حمایت از سینه‌ها ورزش می‌کنند که باعث افتادگی و ناراحتی آن‌ها می‌شود. اگر سینه‌های شما سنگین باشد و از سوتین مناسب استفاده نکنید، می‌تواند منجر به کشیدگی بافت‌ها و شل شدگی سینه شما شود.

 بارداری:

وقتی خانمی باردار است و هورمون‌های او شروع به تغییر می‌کنند، یعنی بافت‌های سینه و غدد شروع به تولید و پر شدن از شیر مادر می‌کنند و تمام این شیر می‌تواند باعث سنگینی و افتادگی سینه ها شود.

 سیگار کشیدن:

برخی از محققان این موضوع را مرتبط می‌دانند که ممکن است سابقه سیگار کشیدن در شل شدگی سینه‌ها وجود داشته باشد، در حالی که مطالعات دیگر با این نتیجه‌گیری مخالفت می‌کنند. در نتیجه از دست دادن خاصیت ارتجاعی پوست ناشی از سیگار کشیدن، در افراد سیگاری احتمال شل شدگی سینه‌ها را افزایش می‌دهند.

برطرف کردن مشکل افتادگی پستان - درمان افتادگی سینه

تشخیص سینه افتاده

اگر نوک سینه فرد از خط زیر سینه پایین تر نباشد عملا به آن افتادگی گفته نمی شود فقط گاهی میزان بافتی که در پایین پستان قرار دارد به قدری پایین می آید که در عین اینکه نوک سینه در پایین تر از خط سینه نیست ولی بافت پایین سینه افتادگی زیادی دارد، به این پدیده افتادگی کاذب گفته می شود اما در مورد اینکه سینه چه میزان افتادگی داشته باشد معیار اصلی، در حقیقت مقایسه محل قرار گیری نوک سینه و خط زیر سینه می باشد و بر اساس آن درجه بندی به بیمار گفته می شود در چه درجه بندی قرار دارد و چه درمانی برای آن ها مناسب است.

اما متاسفانه بسیاری از بیماران اصلا افتادگی سینه ندارند و فقط به دلیل خالی شدن مقداری از بافت بالای سینه که همان پدیده ایجینگ (افزایش سن) و تغییرات طبیعی بافت پستان، درخواست انجام این عمل را دارند.

اما معمولا جراحان پستان در این شرایط توصیه می کنند این جراحی انجام نشود زیرا اگر جراح بخواهد بالای سینه را پر کند و بخیه بزند، این پر بودن بالای سینه به تدریج خالی می شود و در آینده مجددا فرد دچار پدیده اسلوپینگ یا شیب طبیعی بافت پستان می شود که این از نظر زیبایی شناسی پستان در شرایط خوبی قرار داد. اما ممکن است رضایت بیمار را جلب نکند. بنابراین افتادگی بر اساس فاصله مقایسه نوک سینه و خط زیر سینه درجه بندی و تعیین می شود که چه بیماری کاندید مناسب جراحی ماستوپکسی یا لیفت پستان است.

افتادگی سینه چگونه درمان می شود؟

اگر به دلیل عوامل طبیعی افتادگی پستان رخ دهد، نیاز ضروری به درمان نیست؛ چرا که بافت پستان روند طبیعی خود را طی کرده است.

چنانچه  افتادگی پستان ها خفیف باشد و سایز سینه ها کوچک باشد، می توان با قرار دادن پروتز آن را درمان کرد. این پروتز، هم سایز پستان ها را افزایش می دهد و هم مقداری آن ها را به بالا می کشد.

اگر افتادگی پستان ها متوسط باشد، به جراحی برای درمان نیاز است. طی یک جراحی به نام دونات یا جراحی پری اریولار، برش کوچکی در اطراف نوک پستان زده می شود و این افتادگی درمان می شود.

در صورت شدید بودن افتادگی پستان، جراحی ماستوپکسی توصیه می شود. در این روش، برشی در اطراف قسمت قهوه ای رنگ نوک پستان زده می شود. همچنین خطی عمودی از نوک پستان به سمت پایین ایجاد می شود. در صورت بسیار شدید بودن این افتادگی، یک برش به صورت لنگری زده می شود؛ که در آن علاوه بر برش دور ناحیه نوک سینه و برش عمودی، برش عرضی اضافه ای در قسمت چین تحتانی ایجاد می شود.

همانطور که قبلا گفتیم؛ یکی دیگر از روش های درمان، لیفت سینه است. لیفت سینه علاوه بر درمان افتادگی پستان، به درمان عدم تقارن سینه ها نیز کمک می کند؛ همچنین در جوان و زیبا سازی ظاهر سینه ها نیز موثر است.

درمان افتادگی سينه با جراحی و بدون جراحی

در این بخش به تشریح برخی از گزینه‌های درمان افتادگي سينه با جراحی و بدون جراحی می‌پردازیم:

رفتن به پزشک - درمان افتادگی سینه

 پروتز سینه

بسته به میزان افتادگی سینه ، پزشک تعیین می‌کند که آیا درمان افتادگی با پروتز امکان‌پذیر است یا خیر. اگر شل شدگی سینه از نوع خفیف و متوسط باشد می‌توان با پروتز سینه‌این مشکل را برطرف کرد اما اگر شدت افتادگی از نوع شدید و درجه 3 باشد، پروتز در قسمت بالا سینه ثابت مانده و سینه مانند آبشار آویزان خواهد شد و در نتیجه این جراحی مناسب سینه‌های افتاده از نوع درجه 3 نمی‌باشد.

 لیفت سینه

لیفت سینه که به آن ماستوپکسی نیز گفته می‌شود، درمانی است که در آن پزشکان بافت و پوست اضافی سینه را برای تغییر شکل و افزایش حمایت از سینه برمی‌دارند. لیفت سینه شکل و اندازه بافت سینه را تغییر نمی‌دهد، اما در واقع پوست اضافی را از بین می‌برد.

 لیزر

در درمان افتادگي سينه با لیزر ، اشعه باعث تحریک کلاژن‌سازی در بدن می‌شود و کمک می‌کند بافت سینه در برابر افتادگی مقاومت کند. لیفت با لیزر، یک درمان افتادگي سينه بدون جراحي و غیرتهاجمی است و در مدت یک ساعته درمان افتادگي سينه با لیزر ، ناحیه موردنظر به‌صورت موضعی بی حس می‌گردد.

در رابطه با عوارض و دوره بهبودی درمان افتادگي سينه بدون جراحي و با لیزر،شما می‌توانید با دکتر احمد علی رجب پور، فوق تخصص جراحی پلاستیک، مشورت کنید تا بهترین و مناسب ترین روش را به شما توصیه کند.

جلوگیری از افتادگی سینه با تغییر در سبک زندگی

راه کارهای خاصی وجود دارد که خانم‌ها می‌توانند برای جلوگیری از افتادگی سینه های خود از آن بهره ببرند:

 وزنتان را در سطح سلامت نگه دارید

هیچ‌کس از شما نمی‌خواهد که وزن کم کنید یا اضافه وزن داشته باشید. در عوض، حفظ وزن سالم می‌تواند برای شما مفید باشد، زیرا ممکن است به جلوگیری از افتادگی سینه کمک کند و سینه‌های شما را تا زمانی که امکان دارد، سفت و در فرم مناسب نگه دارد.

 یک سوتین راحت و مناسب پیدا کنید

برای زنان ورزشکار یا زنانی که به تمرینات ورزشی مانند دویدن می‌پردازند، کاهش تحرک بیش از حد سینه‌ها برای آنها ضروری است. ورزش بدون استفاده از سوتین ورزشی می‌تواند باعث کشیدگی و شل شدگی سینه‌ها شود.

بررسی میزان افتادگی سینه - درمان افتادگی سینه

 از سیگار کشیدن خودداری کنید یا آن را ترک کنید

سیگار کشیدن یکی از مهم‌ترین عواملی است که چراغ خاموش موجب افتادگی سینه می‌شود. استعمال دخانیات از هر نوعی که باشد(سیگار، تنباکو، توتون، غلیان و…) در دراز مدت با از بین بردن کلاژن موجود در پوست باعث می‌شود که پوست سینه شما ظریف شده و کمتر پر به‌نظر برسد.

سیگار کشیدن همچنین الاستین موجود در پوست را که وظیفه ارتجاع بخشیدن به آن را دارند از بین برده و تجزیه می‌کنند که خود عامل مهمی برای ابتلا به این عارضه است.

سیگار کشیدن در طولانی مدت تاثیر خود را خواهد گذاشت و جدایی از افتادگی سینه‌ها روی سلامت کلی شما نیز تاثیر مخربی خواهد گذاشت. یکی از عوامل ابتلا به سرطان نیز کشیدن سیگار است که در خانم‌ها بیشتر خود را به صورت سرطان پستان نشان می‌دهد.

درمان افتادگی سینه با روش های طبیعی و خانگی

در زیر درمان های وجود دارد که ممکن است برای همه مؤثر باشد یا نباشد و از نظر پزشکی اثبات نشده باشد و برای اهداف آگاهی ذکر شده است:

 روغن زیتون:

مقداری روغن زیتون گرم بردارید و آن را بین کف دست خود بمالید و سینه‌های خود را در جهت رو به بالا ماساژ دهید.

 پودر دانه شنبلیله:

پودر شنبلیله را در آب مخلوط کنید و پس از تشکیل خمیر غلیظ آن را به مدت 10 تا 12 دقیقه روی سینه‌های خود بگذارید و با آب بشویید.

 ماسک زرده و خیار:

از خیار و زرده تخم مرغ خمیری درست کنید و با حرکت رو به بالا روی سینه‌ها بمالید و بگذارید 30 دقیقه بماند و با آب سرد بشویید.

 آلوئه‌ورا:

مقداری آلوئه‌ورا تازه بردارید، آن را له کرده و خمیر درست کنید. خمیر را با حرکت رو به بالا بمالید و بگذارید 15 دقیقه بماند و اجازه دهید ژل جذب پوست شود.

ماساژ سینه:

طبق آیورودا، ماساژ ملایم یا ماساژ بافت عمیق روی نقاط مارما سه دوشا (واتا، پیتا، کافا) را متعادل می‌کند. ماساژ می‌تواند به سفت‌تر و سالم‌تر شدن سینه‌های زنان کمک کند و تعادل هورمون‌ها را در بدن او حفظ کند، زیرا ناحیه سینه حاوی چندین نقطه کلیدی مارما است. ماساژ باید با احتیاط انجام شود، در درجه اول با انگشت شست، زیرا پروژکتور مرکزی قدرت پرانیک دست است. از بند انگشت، مچ دست یا کف دست می‌توان برای پوشاندن ناحیه وسیع‌تری استفاده کرد.

سینه‌های خود را با روغن زیتون، بادام، نارگیل، آرگان، آووکادو یا جوجوبا ماساژ دهید. برای تولید گرما، چند قطره از هر یک از این روغن‌ها را با هم ترکیب کرده و به هم بمالید. این روغن را با دست‌های نرم و با حرکات رو به بالا روی سینه‌ها بمالید و حداقل 15 دقیقه ماساژ دهید. این کار جریان خون را افزایش می‌دهد و به بازیابی سلول‌های آسیب دیده کمک می‌کند. این درمان باید حداقل چهار تا پنج بار در هفته اجرا شود.

عمل زیبایی سینه قبل و بعد - درمان افتادگی سینه

استفاده از کرم ضد آفتاب

قرار گرفتن در معرض نور خورشید یک محرک جدی برای آسیب رساندن به پوست است. حتی اگر سینه‌های شما هرگز در معرض نور خورشید قرار نگیرند، پوست اطراف آن در بخش‌هایی همچون شانه در معرض آسیب هستند. دلیل آن هم اشعه ماورا بنفش است که به پوست آسیب جدی وارد می‌کند.

پوست اطراف سینه جدایی از اینکه به نگه داشتن وزن سینه‌ها کمک میکند، عامل مهمی برای داشتن لیفت طبیعی سینه است. بنابراین محافظت از پوست اطراف سینه ب‌کمک کرم ضد آفتاب، برابر با محافظت از کل ناحیه سینه است.

درمان افتادگي سينه با یخ

این درمان ممکن است کمی آزاردهنده و سرد باشد، اما واقعاً مؤثر است. چند تکه یخ بردارید و آن‌ها را به‌صورت دایره‌ای دور سینه خود به مدت 1 تا 2 دقیقه ماساژ دهید. درمان افتادگي سينه با یخ به سفت شدن ماهیچه‌های ناحیه سینه و مبارزه با سلولیت کمک می‌کند.

دریافت تغذیه مناسب:

سفت شدن عضلات نیاز به مصرف پروتئین کافی دارد. برای تأمین سهمیه مواد مغذی ضروری خود از جمله مواد معدنی، ویتامین‌ها و کلسیم، سبزیجاتی مانند کلم، گوجه فرنگی، گل کلم، بروکلی و هویج مصرف کنید. عدس و لبنیات همگی باید بخشی از رژیم غذایی منظم شما باشند.

 رفع افتادگي سينه با ورزش :

بافت سینه را نمی‌توان با ورزش سفت کرد زیرا فاقد عضله است. از سوی دیگر، بافت همبند فیبری و ماهیچه‌های زیر سینه‌ها ممکن است برای بهبود ظاهر کلی قفسه سینه، با ورزش سفت شوند. رفع افتادگي سينه با ورزش از طریق تمرینات مختلف قفسه سینه، مانند فشار دادن بازوها، فر کردن بازوها، و پرس نیمکت، برای افزایش قدرت و وضعیت عضلانی توصیه می‌شود.

ورزش کردن - درمان افتادگی سینه

یوگا:

یوگا می‌تواند به لیفت کردن سینه‌های افتاده کمک کند، مهم نیست دلیل آن چیست. در اینجا پنج آسانا یوگا وجود دارد که به شما کمک می‌کند سینه‌های خود را سفت کنید:

پوزیشن کبرا: این وضعیت که با نام بوجانگاسانا نیز شناخته می‌شود، سینه و ماهیچه‌های شکم را تقویت می‌کند و در عین حال وضعیت بدن را نیز بهبود می‌بخشد. علاوه بر این، با ادامه تمرین، متوجه خواهید شد که سینه‌های شما شروع به سفت شدن می‌کند.
ژست کمان: این ژست افزایش حجم مشخص، ستون فقرات را تقویت می‌کند و بافت سینه را سفت می‌کند.
حالت پلانک: ماهیچه‌های سینه‌ای در قفسه سینه را تقویت می‌کند، از افتادگی بافت سینه جلوگیری می‌کند و روی سایر بخش‌های بدن اثر می‌گذارد.
بریج پوز: که به عنوان پوز بانداسانا شناخته می‌شود، ماهیچه‌های قفسه سینه را تقویت می‌کند و در عین حال انعطاف‌پذیری و انعطاف بافت سینه را افزایش می‌دهد.
حالت شتر: هنگامی که می‌خواهید وضعیت خود را بهبود ببخشید و عضلات پشت و سینه خود را تقویت کنید، ژست شتر یوگا همان چیزی است که نیاز دارید.

سخن آخر

در این مقاله به علت افتادگی سينه زنان پرداختیم و گفتیم در چه شرایطی باید حتما برای درمان افتادگی سینه اقدام کنید. همچنین روش‌های درمان افتادگی سینه با جراحی ، بدون جراحي و همچنین روش‌ های خانگی و طبیعی برای پیشگیری از افتادگی سینه را معرفی کردیم.

اگر به دلیل عوامل طبیعی افتادگی پستان رخ دهد، نیاز ضروری به درمان نیست؛ چرا که بافت پستان روند طبیعی خود را طی کرده است.

راهنمای مطلب

اشتراک در شبکه های اجتماعی

خب نظرت چیه؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *