قیمت و موجودی تمام محصولات در تاریخ 10 خرداد 1403 بروز رسانی شده است.
قیمت و موجودی تمام محصولات در تاریخ 10 خرداد 1403 بروز رسانی شده است.

نوشته های خیلی مفید

درمان ترک پوستی سه سوته و تضمینی با چند روش ساده خانگی و سنتی

درمان ترک پوستی

درمان ترک پوستی آن هم با روش های خانگی بسیار کم ضررتر و کم هزینه تر از درمان های طبی است. توصیه ما این است در اینگونه مواقع ابتدا سراغ روش های ساده و طبیعی خانگی بروید و اگر جواب نگرفتید طب پزشکی را امتحان کنید.

ترک پوستی چیست؟

ترک‌ پوستی (به انگلیسی: stretch mark) که بانام استریا نیز شناخته می‌شوند، معمولاً ترک‌ های پوستی قرمز و یا مایل به سفید هستند که بر روی نقاط خاصی از بدن ایجاد می‌شوند. این خطوط رنگارنگ روی پوست زمانی ایجاد می شود که پوست ما به سرعت منبسط یا منقبض می شود. برخی تغییرات ناگهانی در بدن مانند افزایش وزن، موجب کشیدگی پوست شده و این تغییر ناگهانی باعث پارگی کلاژن و الاستین می شود.

ترک شکم پهلو - درمان ترک پوستی

کلاژن پروتئینی است که به ایجاد حالت کشسانی پوست کمک می‌کند و مانع از افتادگی پوست می شود؛ اگر پوست به میزان کافی این پروتئین را نداشته باشد، به دلیل تغییرات به ‌وجود آمده دچار ترک‌خوردگی می‌شود. در واقع این ترک‌ها به دلیل کاهش الاستیسیته پوست و در نتیجه کشیدگی ناشی از تغییرات ناگهانی وزن، بارداری و یا تغییرات هورمونی در بدن شکل می‌گیرد.

ترک‌ پوستی که ضایعاتی قرمز یا صورتی هستند در هر نقطه از بدن ممکن است ایجاد شوند ولی بیشتر در مناطقی از بدن که پوست ضخیم‌تر است و مقادیر زیاد چربی ذخیره شده است، این ترک‌ها معمولاً دیده می‌شوند. شایع‌ترین محل آن شکم تخت، سینه، پستان‌ها، بازوها، زیر بازوها، کمر، ران (هم داخل و هم خارج)، لگن و باسن است. ترک پوستی ممکن است رنگی قهوه‌ای تا قرمز و ارتفاع آن نیز متفاوت است. این مشکل خطری برای سلامتی فرد ندارد، اما ممکن است به عنوان یک مشکل زیبایی شناخته شود.

همه افراد این نوارهای باریک را روی پوست خود ایجاد نمی کنند. به نظر می رسد نوسان سطح هورمون در این امر نقش داشته باشد. همچنین اگر افراد خانواده شما دچار ترک‌های پوستی شوند، ممکن است خطر بیشتری داشته باشید. علاوه برافزایش وزن عوامل دیگری همچون بارداری، جراحی کاشت سینه (پروتز)، بدن‌سازی، میزان بالای آستروئید و سندروم مارفان، نیز سبب ایجاد ترک‌های پوستی می‌شوند که در ادامه مطلب به آنها خواهیم پرداخت.

انواع ترک های پوستی

ترک‌های پوستی به دو دسته تقسیم می‌شوند:

ترک‌های رنگی

ترک‌های رنگی (Striae Rubrae) به دلیل کشیدگی بیش از حد پوست در مناطقی که الاستیسیته کمتری دارند، به وجود می‌آیند. این ترک‌ها در ابتدا به رنگ قرمز یا بنفش هستند و با گذر زمان به رنگ صورتی تغییر می‌یابند. این ترک‌ها معمولاً به دلیل تغییرات ناگهانی وزن، بارداری و یا تغییرات هورمونی در بدن ایجاد شده و بیشتر در مناطقی مانند شکم، پهلوها، سینه و ران‌ها دیده می‌شوند. برای درمان ترک‌های رنگی می‌توان از روش‌هایی مانند لیزر، میکرونیدلینگ و یا کرم‌هایی با ویتامین E استفاده کرد.

ترک روی بازو - درمان ترک پوستی

ترک‌های عمقی

ترک‌های عمقی (Striae Distensae) به دلیل شکستگی الیاف پوست و در نتیجه کاهش الاستیسیته پوست ایجاد می‌شوند. این ترک‌ها در مناطقی که پوست نازک‌تر است، مانند مناطق زیر چشم، شکم، ران، زانو و سینه بیشتر دیده شده و معمولاً به دلیل تمرین ورزشی بیش از حد، رشد سریع در دوران نوجوانی و یا بارداری ایجاد می‌شوند.

این ترک‌ها ابتدا به رنگ قرمز یا بنفش هستند و با گذر زمان به رنگ سفید تبدیل می‌شوند. برای درمان ترک‌های عمقی می‌توان از روش‌هایی مانند لیزر، میکرونیدلینگ و یا کرم‌هایی با مواد مرطوب‌کننده و تقویت‌کننده الاستیسیته پوست استفاده کرد.

علت ترک پوستی چیست؟

ترک خوردن پوست در قسمت‌های مختلف بدن ممکن است به دلیل عوامل متنوعی اتفاق بیفتد. کاهش الاستیسیته پوست و در نتیجه کشیدگی ناشی از تغییرات ناگهانی در وزن بدن مانند چاق شدن سریع، لاغر شدن زیاد یا تمرین ورزشی شدید می‌تواند منجر به کشیدگی و شکستگی الیاف پوست شود.

بارداری نیز یک عامل مهم برای ترک خوردن پوست است، زیرا در طول این دوره پوست در نواحی مانند شکم، سینه، ران‌ها و بازوها به شدت کشیده می‌شود. تغییرات هورمونی نیز می‌تواند الاستیسیته پوست را کاهش داده و باعث ترک خوردن آن شود. این تغییرات باعث کشیدگی پوست می‌شوند و با افزایش کشش، رشد و در نهایت شکستن الیاف پوست، ترک پوستی شکل می‌گیرد.

اگرچه عوامل ژنتیکی، سن، نوع پوست و عدم مراقبت مناسب از پوست نیز می‌توانند در ایجاد ترک‌های پوستی نقش داشته باشند، اما تغییرات ناگهانی وزن، بارداری و تغییرات هورمونی در بدن علت اصلی ترک پوستی به شمار می‌روند.

معمولاً، زمانی که مواد مغذی به پوست نرسیده و راهشان در رگ‌های خونی زیرپوست مسدود شود، ترک‌های پوستی در قسمت‌های مختلف بدن ایجاد می‌شود. این ترک‌ها علاوه بر نواحی فوق الذکر معمولاً در جاهایی مانند لب، دست، شکم و پا نیز مشاهده می‌شوند؛ اما اگر به‌سرعت درمان نشوند، احتمال ابتلای سایر قسمت‌های بدن به این عارضه وجود دارد.

هنگامی که علائم کشش برای اولین بار ظاهر می شوند، بسته به رنگ پوست شما، قرمز، بنفش، صورتی، قرمز مایل به قهوه ای یا قهوه ای تیره هستند. علائم کشش اولیه ممکن است خارش داشته باشند. با گذشت زمان، رنگ محو می شود و نوارهای باریک زیر پوست شما فرو می روند.

دلایل ایجاد ترک‌های پوستی

 پوست خشک

خشکی پوست، شایع‌ترین علت ترک ترک شدن پوست بدن است. پوست در حالت طبیعی و سالم خود، دارای مقداری روغن و رطوبت است؛ اما درصورتی‌که به هر دلیلی مقدار این دو ماده طبیعی در بدن تغییر کند، پوست خشک و در آخر روی آن ترک‌های مختلفی ایجاد می‌شود. دلایل خشکی پوست عبارت هستند از:

هوای سرد
مواد شیمیایی
داروها
رطوبت بیش‌ازحد

 اگزما

اگزما یک بیماری پوستی است که باعث قرمزی و خارش پوست می‌شود. گرچه این بیماری در قسمت‌های مختلف بدن دیده می‌شود، اما در نواحی مانند صورت، دست، بازو و پشت زانو شایع‌تر است. در این شرایط خشکی پوست به‌اندازه‌ای شدت می‌یابد که ترک‌خوردگی به‌وضوح روی سطح پوست قابل‌مشاهده است. برخی از نشانه‌های اگزمای پوستی عبارت هستند از: پوسته‌پوسته شدن، تاول و خارش شدید.

 پسوریازیس

پسوریازیس وعی اختلال عملکرد سیستم ایمنی است که باعث می‌شود سلول‌های پوست خیلی سریع رشد کنند؛ اما با تشکیل سلول‌های اضافی، فرآیند پوسته‌پوسته شدن هم آغاز می‌شود.

 دیابت نوروپاتی

پاشنه‌های ترک‌خورده یک عارضه شایع دیابت نوع 1 و نوع 2 است. این بیماری می‌تواند منجر به نوروپاتی دیابتی یا آسیب عصبی ناشی از دیابت شود. در این بیماری، اعصاب بدن قادر به کنترل رطوبت پوست نبوده و خشکی و ترک‌خوردگی ایجاد می‌شود. خصوصاً روی پاها. علائم دیگر نوروپاتی دیابتی عبارت‌اند از: بی‌حسی در پا یا دست، درد در پا یا دست و ضعف مچ پا.

ترک روی شکم برای زایمان - درمان ترک پوستی

تغییرات هورمونی

برخی از ترک های‌ پوستی به دلیل خشکی و از بین رفتن رطوبت پوست ایجاد نمی شوند. این نوع ترک‌ها که معمولاً به دلیل کشیده شدن پوست و تغییرات هورمونی ایجاد می‌شوند. به دلیل تفاوت در نوع ساختار و دلیل شکل‌گیری این نوع ترک، نام استریا و یا استرچ مارک برای آن‌ها انتخاب‌شده است.

 کورتیکواستروئید

کورتیکواستروئیدها (Corticosteroids) گروهی از داروهایی هستند که برای کاهش التهاب و التیام بافت‌ها به کار می‌روند. استفاده طولانی مدت از کورتیکواستروئید بر روی پوست نیز می تواند علت ایجاد ترک پوستی باشد. اگر به بیماری کوشینگ یا سندرم مارفان مبتلا هستید، ممکن است علائم کشش را مشاهده کنید.

در برخی موارد، ممکن است پزشکان از کورتیکواستروئیدها برای درمان بیماری‌های پوستی مانند اگزما، پسوریازیس و آکنه استفاده کنند. با این حال، استفاده طولانی مدت از این داروها می‌تواند به کاهش الاستیسیته پوست منجر شود و در نتیجه باعث تشکیل ترک پوستی شود.

برخی دیگر از علت های ترک خوردن پوست بدن

  • جهش های رشدی که در دوران بلوغ اتفاق می افتد
  • بارداری
  • تغییر وزن ناگهانی (کاهش یا افزایش سریع وزن)
  • تمرین با وزنه، زمانی که رشد عضلانی سریع دارید

علت خارش ترک های پوستی

خشکی پوست، تغییرات هورمون دوران بارداری یا درمان هورمونی، التهابات پوستی، عوامل زیستی مانند باکتری‌ها و قارچ‌ها، حساسیت به مواد شیمیایی، عوامل محیطی یا غذاهای خاص، برخی مواد مانند پوشاک نامناسب، مواد شوینده یا مواد شیمیایی و… می‌توانند باعث تحریک و التهاب پوست شود و باشند. برای کاهش خارش ترک‌های پوستی می‌توانید از روش‌هایی مانند استفاده از مرطوب‌کننده‌ها، استفاده از کرم‌ها و لوسیون‌های ضد التهاب، استفاده از روش‌های آرامش بخش مانند ماساژ و و استفاده از داروها و محصولات ضدخارش استفاده کنید.

خارش ترک شکم - درمان ترک پوستی

چگونه ترک های پوستی را از بین ببریم؟

به نظر شما آیا ترک پوستی درمان دارد؟ بهترین روش از بین بردن ترک های پوستی شامل روش‌های پزشکی، خانگی و طب سنتی است که در ادامه به توضیح مختصری از هر روش می‌پردازیم.

درمان ترک پوستی به روش پزشکی

آیا ترک های پوستی قابل درمان است؟ باید بگوییم که بله، راه های درمان ترک پوستی و از بین بردن ترک های پوستی به روش پزشکی شامل 6 روش اصولی است:

لایه‌ برداری پوست

یک‌راه ساده برای درمان ترک های قرمز روی پوست به روش پزشکی توسط تراشیدن یا لایه‌برداری پوست است. در این روش سلول‌های مرده پوست جدا می‌شوند و رشد سلول‌های جدید رخ می‌دهد. لایه‌بردارهای شیمیایی نیز اثر مشابهی دارند و با جدا کردن لایه مرده سطح پوست رشد و ترمیم پوست جدید را سرعت می‌بخشند. البته استفاده زیاد از این موارد ممکن است سبب خشکی پوست شود بنابراین کرم مرطوب‌کننده مناسب را به‌طور مستمر استفاده نمایید.

درمان‌ های موضعی

استفاده از کرم‌های موضعی و پمادها نیز از راه‌های ارزان کاهش ظاهر ترک پوستی است. این درمان باید به‌طور منظم و پیاپی و طولانی‌مدت انجام شود تا اثرگذار واقع شود. در درمان ترک های بدن با کرم‌ها، کاملاً ترک‌ها از بین نمی‌رود اما تا حد زیادی از ظاهر آن کاسته می‌شود. پیش از استفاده از کرم و پمادها با دکترتان مشورت نمایید.

میکرودرمی

این درمان کم تهاجمی برای کاهش ظاهر ترک پوستی مناسب است. این درمان نیاز به بیش از یک جلسه مراجعه به پزشک دارد و با توجه به نوع ترک پوستی و عمر و گستردگی آن تعداد نوبت‌ها توسط پزشک تعیین می‌شود. در این درمان لایه اپیدرم و رویی پوست هدف قرار داده می‌شود و درنتیجه آن پوست کلاژن ترشح می‌کند و پوست سفت و کشیده می‌شود.

در این درمان سلول‌های مرده از پوست جدا می‌شوند و پس از چند جلسه کاهش ظاهر ترک پوستی به‌وضوح قابل‌مشاهده خواهد بود. در حین این درمان ممکن است پوستتان خشک شود و به علت تراشیده شدن، پوست دچار قرمزی شود ولی طی ۲۴ ساعت پوست شروع به ترمیم می‌کند و این علائم از بین می‌روند.

لبزر رفع ترک پوست - درمان ترک پوستی

میکرونیدلینگ

برای رفع ترک های پوستی می توانید میکرونیدلینگ کنید میکرونیدلینگ، لایه درمیش پوست را هدف قرار می‌دهد که لایه میانی پوست و محل ایجاد ترک پوستی است. در طی این درمان با سوزن‌های ریزی که در سر یک دستگاه (درمارول) متصل شده‌اند سطح پوست را سوراخ می‌کنند تا کلاژن ترشح شود. این سوزن‌ها میکروسکوپی هستند و موجب خونریزی نمی‌شوند و فقط سبب قرمزی پوست می‌شوند.

این درمان ظاهر پوست را بهتر و ترک‌های پوستی را کاهش می‌دهد. برای درمان بهتر و کامل به بیش از یک جلسه بافاصله‌های یک‌ماهه نیاز دارید.

لیزردرمانی

لیزر درمانی یک درمان معمول برای ترک‌های پوستی است. در این روش لیزرها به پوست نفوذ می‌کند و باعث بازسازی می‌شوند. این روش با تحریک بافتهای اطراف ترک‌های پوستی سبب سرعت بهبود آن‌ها می‌شوند.

لیزرتراپی سبب تحریک ملانین که رنگ‌دانه پوست نیز هست در محل لیزر درمانی می‌شوند و سلول‌های رنگ‌دانه در ترک پوست سبب همرنگ‌سازی آن با دیگر نقاط پوست می‌شوند. بااینکه این درمان مفید است ولی به بیش از یک جلسه نیاز دارد تا نتایج قابل‌توجه ایجاد شود.

جراحی زیبایی

اگر درمان‌های دیگر ناموفق باشند، می‌توان از جراحی زیبایی بهره گرفت که این روش به نسبت گران است. جراحی ممکن است خود سبب ایجاد ترک شود ولی درمان قطعی ترک های پوستی محسوب شده و ترک‌های پوستی را به‌طور دائم از بین می‌برد. روش ابدومینوبلاستی یک روش جراحی است که فقط برای از بین بردن ترک پوستی نیست بلکه پوست و چربی اضافی را نیز حذف می‌کند. به‌موجب این درمان پوست کشیده‌تر می‌شود و مستحکم‌تر به نظر می‌رسد.

درمان خانگی ترک پوستی

برای از بین بردن ترک های پوستی در خانه چه کنیم؟ اول از همه باید بگوییم که هر پوست و ترکی ممکن است نیازهای خاص خود را داشته باشد ام به طور معمول برای درمان خانگی ترک پوستی، می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید:

روغن‌های طبیعی

استفاده از روغن‌های طبیعی مانند روغن زیتون، روغن نارگیل و روغن آلوئه‌ورا می‌تواند به تغذیه و مرطوب‌کنندگی پوست کمک کند و ظاهر ترک‌ها را بهبود بخشد.

ترک های پوستی بارداری - درمان ترک پوستی

کرم‌ها و لوسیون‌های مرطوب‌کننده

استفاده از کرم‌ها و لوسیون‌های مرطوب‌کننده حاوی عناصر مغذی و ویتامین‌ها می‌تواند بهبود ظاهر ترک‌ها را تسریع کند و پوست را نرم و تسکین دهد.

ماساژ

ماساژ منظم با استفاده از روغن‌های مرطوب‌کننده می‌تواند به بهبود جریان خون و ارتقای تجدد پوست کمک کند. با ماساژ ملایم در ناحیه ترک‌ها، می‌توانید ظاهر آنها را بهبود بخشید.

مصرف آب به اندازه کافی

مطمئن شوید که به اندازه کافی آب می‌نوشید، زیرا آب می‌تواند به حفظ رطوبت پوست کمک کند و فرایند ترمیم ترک‌ها را تسریع کند.

تغذیه سالم

تغذیه مناسب و متنوع با مصرف مواد غذایی حاوی ویتامین‌ها و مواد مغذی می‌تواند به بهبود سلامت پوست و ترمیم ترک‌ها کمک کند.

درمان ترک پوستی در طب سنتی

علاوه بر درمان با روش‌های پزشکی می‌توان از درمان ترک پوستی در طب سنتی نیز استفاده کرد. روش های درمان ترک های پوستی در طب سنتی عبارتند از:

ویتامین A

رتینوئید یا ویتامین A سبب صاف کردن و جوان‌سازی پوست می‌شود. در بسیاری از کرم‌های پوستی از این ماده استفاده‌شده است. هم‌چنین می‌توان از قرص‌های این ویتامین به‌صورت خوراکی استفاده نمود. رژیم لاغری و رژیم غذایی غنی از مواد غذایی مانند هویج و سیب‌زمینی شیرین نیز میزان این پروتئین را در بدن افزایش می‌دهد.

شکر

بعضی افراد از شکر برای تراش دادن پوست و میکرودرم استفاده می‌کنند. در این روش مقداری شکر را با یک مایع لطیف کننده مثل روغن بادام یا نارگیل مخلوط کنید تا حالت شن مرطوب بگیرد؛ سپس کمی آب‌لیمو به آن اضافه کنید. این ماده را روی پوست بمالید. چند بار در هفته از این روش پیش از حمام استفاده کنید تا نتیجه بگیرید.

ترک روی پوست ران - درمان ترک پوستی

آلوئه ورا

آلوئه ورای طبیعی خاصیت ترمیم دارد که سبب بهبود ظاهر و درمان ترک پوستی می‌شود و سبب نرم و لطیف سازی پوست می‌شود. روزانه بعد از دوش گرفتن می‌توانید از آلوئه ورا استفاده کنید.

هیالورونیک اسید

هیالورونیک اسید سبب آب‌رسانی پوست و افزایش کلاژن در پوست می‌شود و شکل و استحکام پوست را پس از کاهش کلاژن براثر افزایش سن حفظ می‌کند. هیالورونیک اسید در بعضی محصولات نیز دیده می‌شود.

روغن نارگیل

روغن نارگیل سبب بهبود ترک‌ها و بازسازی پوست می‌شود. اگر آلرژی نداشته باشید این ماده کاملاً ایمن در نظر گرفته‌شده است.

سنتلا

سنتلا گیاهی است که یک عنصر محبوب در محصولات زیبایی کره ای به شمار می رود. محصولات حاوی سنتلا که به عنوان کرم سیکا شناخته می شوند، گاهی اوقات به عنوان درمان اسکار یا کمک به آرامش و ترمیم پوست حساس استفاده می شوند. محبوبیت کرم‌های سیکا در ایالات متحده در حال افزایش است، اما می‌توانند گران باشند.

ترک های سفید روی پوست - درمان ترک پوستی

سخن آخر

شما از روش‌ های پزشکی و همچنین طب سنتی و خانگی می‌توانید برای درمان ترک پوست استفاده کنید.

استفاده از روغن‌های طبیعی مانند روغن زیتون، روغن نارگیل و روغن آلوئه‌ورا می‌تواند به تغذیه و مرطوب‌کنندگی پوست کمک کند و ظاهر ترک‌ها را بهبود بخشد.

راهنمای مطلب

اشتراک در شبکه های اجتماعی

خب نظرت چیه؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *