قیمت و موجودی تمام محصولات در تاریخ 25 خرداد 1403 بروز رسانی شده است.
قیمت و موجودی تمام محصولات در تاریخ 25 خرداد 1403 بروز رسانی شده است.

سیاهی دور چشم نشانه چه بیماری هایی است؟

سیاهی دور چشم یک مشکل شایع بین زنان و مردان است سیاهی دور چشم و پف کردگی زیر چشم باعث پیرتر نشان دادن شخص می شود.اما این مشکل قابل درمان است و اصلا جای نگرانی ندارد و با پیدا کردن علت آن می توان راه درمان را پیدا کرد و به چهره خود زیبایی و درخشانی بخشید.

تزریق ژل، استفاده از ماسک‌های مختلف، راهکارهای ارائه شده در طب سنتی، لیزر، استفاده از عمل‌های زیبایی، استفاده از کرم های مختلف جهت رفع تیرگی این ناحیه از پوست که در فروشگاه آراویرا با خرید محصول کرم دور چشم ضد پیری و ضد گودی و پف چشم بیوآکوا نیاز خود را رفع کنید،

انجام جراحی بر روی پلک و بسیاری از اقدامات دیگری که این روزها نام و توضیح آن‌ها را در اکثر تبلیغات رسانه‌ای دریافت می‌کنیم؛ همگی از جمله تلاش‌هایی است که افراد برای خلاصی از سیاهی دور چشم انجام می‌دهند.

در این مقاله می خواهیم علت این عارضه و بیماری زمینه ای مربوط به آن را بررسی کنیم

زنی با چشمان سبز و کرم زیر چشم-سیاهی دور چشم

علل تیرگی دور چشم چیست؟

عوامل  سیاهی دور چشم فراوانند که برخی از آنها شامل موارد زیر هستند:

 • خستگی: کم‌خوابی باعث تجمع مایع در زیر چشم‌ها و پف کردن آن‌ها می‌شود، در نتیجه سیاهی دور چشم می‌تواند ناشی از سایه‌ی پف کردن پلک‌ها باشد.
 • سن: افزایش سن یکی از دلایل شایع ایجاد سیاهی در زیر چشم است. هر چه سن افزایش می‌یابد، پوست نازک‌تر شده و چربی و کلاژن مورد نیاز کشسانی و الاستیسیته پوست از بین می‌رود، در نتیجه عروق خونی به شکل تیره‌رنگ بر روی پوست نمایان شده و باعث سیاهی دور چشم‌ها می‌شوند.
 • آلرژی: واکنش‌های آلرژی و خشکی چشم می‌توانند عامل ایجادکننده‌ی تیرگی زیر چشم باشند.
 • کم‌آبی: زمانی که بدن آب کافی دریافت نکند، پوست شما شفافیتش را از دست می‌دهد و زیر چشم‌ها گود می‌افتد که این حالت به خاطر نزدیکی استخوان زیرین آن‌ها است.
 • قرار گرفتن در معرض نور شدید خورشید: قرار گرفتن بیش‌ازحد در برابر نور خورشید باعث تولید بیش‌ازحد ملانین (رنگ‌دانه‌ی تعیین‌کننده‌ی رنگ پوست) توسط بدن می‌شود.

 

سیاهی دور چشم

علت سیاهی زیر چشم کودکان

علت تیرگی زیر چشم در کودکان متفاوت است . ممکن است با مطالعه دلایل بالا، به این نتیجه برسید که پس چرا کودکان با آن پوست شفاف و تازه دچار سیاهی زیر چشم هستند. علت سیاهی زیر چشم کودکان اگر دلایل ژنتیکی نباشد، می‌تواند نشان از موارد زیر باشد:

 • کمبود آهن
 • خستگی و خواب آلودگی (معمولا کودک در صورتی که چندین روز به بازی کردن و خالی شدن انرژی مشغول باشد دچار سیاهی دور چشم می‌شود)
 • وجود مشکلات بینایی که منجر به خستگی چشم می‌شود
 • در معرض ضربه یا جراحت بودن
 • گریه کردن زیاد
 • تماشای تلویزیون یا نمایشگرهای دیگر

سیاهی دور چشم نشانه چه بیماری است؟

1.سیاهی دور چشم در کودکان و نوجوانان

خستگی چشم، یکی از دلایل سیاهی دور چشم در کودکان و نوجوانان است. خیره شدن به صفحه‌ی تلویزیون و کامپیوتر موجب بروز خستگی قابل‌توجه چشم‌ها می‌شود که این حالت باعث افزایش سایز عروق خونی اطراف چشم در نتیجه‌ی تیرگی زیر چشم می‌شود.

 

2.سیاهی دور چشم به علت کم خونی (علت کبودی ناگهانی زیر چشم)

یکی از علائم رایج کم‌خونی، ظاهر رنگ پریده یا شبح مانند پوست است. زمانی که سطح هموگلوبین پایین باشد، پوست روشن‌تر یا تیره‌تر به نظر می‌رسد و سیاهی دور چشم را برجسته‌تر می‌کند. تضاد بین پوست رنگ پریده و رگ‌های خونی یا سایه‌های زیرین آن می‌تواند باعث ایجاد تیرگی دور چشم شود.

 

3.سیاهی زیر چشم و تیروئید (کم کاری تیروئید و چشم)

تیرگی زیر چشم می‌تواند با بیماری‌های تیروئیدی مانند کم کاری تیروئید یا بیماری‌های خود ایمنی تیروئید ارتباط داشته‌باشد. این شرایط باعث جمع‌شدن مایعات و تغییر در جریان خون و پف یا سیاهی دور چشم می‌شود. درمان بیماری زمینه‌ای تیروئیدی به کاهش علائم کمک می‌کند.

رفع سیاهی دور چشم

4.سیاهی دور چشم و سینوزیت

گرفتگی بینی ناشی از آلرژی یا مشکلات سینوسی جریان خون را محدود کرده و باعث گشادشدن رگ‌های خونی اطراف چشم می‌شود. این اتفاق تیرگی دور چشم را بیشتر می‌کند.

5.سیاهی دور چشم در بارداری

سیاهی دور چشم در بارداری می‌تواند به دلیل تغییرات هورمونی، خستگی، افزایش حجم خون و کاهش خواب باشد. استراحت کافی، نوشیدن آب کافی و استفاده از کمپرس سرد می‌تواند به کاهش تیرگی دور چشم کمک کند.

6.سیاهی دور چشم بعد از عمل بینی و بلفاروپلاستی

تیرگی اطراف چشم پس از جراحی بینی و بلفاروپلاستی می‌تواند به دلیل تورم، کبودی و آسیب بافتی ناشی از عمل ایجاد شود. این یک عارضه جانبی موقتی است که با مراقبت‌های مناسب بعد از عمل از جمله استراحت کافی و قرار دادن کمپرس سرد زیر چشم برطرف می‌شود.

زنی با چشمان طوسی و سیاهی زیر چشم-رفع سیاهی دور چشم

7.تاثیر سن بر سیاهی دور چشم

بالا رفتن سن یکی دیگر از دلایل رایج سیاهی زیر چشم است. با افزایش سن، پوست زیر چشم نازک‌تر شده و چربی و کلاژن مورد نیاز برای حفظ خاصیت ارتجاعی پوست خود را از دست می‌دهد، به همین دلیل رگ‌های خونی تیره زیر پوست نیز بیشتر نمایان شده و باعث تیره شدن ناحیه زیر چشم می‌شود.

8.سیاهی دور چشم و مقاومت به انسولین

در حالی که سیاهی دور چشم به‌طور مستقیم به دلیل مقاومت به انسولین ایجاد نمی‌شود، اما می‌تواند با بیماری‌های زمینه‌ای مرتبط با مقاومت به انسولین مانند سندرم متابولیک یا دیابت مرتبط باشد. تغییر سبک زندگی و درمان‌های پزشکی مناسب، به کاهش سیاهی دور چشم در طول زمان کمک می‌کند.

9.داشتن برنامه غذایی ضعیف

خوردن غذاهای مضر می‌تواند باعث ایجاد سیاهی زیر چشم شود. از طرفی عدم مصرف میوه‌ها و سبزیجات می‌تواند در به بوجود آمدن این سیاهی‌ها کمک کند. غذاهایی انتخاب کنید که ویتامین D بالایی داشته باشند چون کمک می‌کنند پوستتان بدرخشد. از خوردن فست فودها برای جلوگیری از سیاهی چشم بپرهیزید. فست فودها حاوی مقدار زیادی نمک پنهان هستند. نمک بیش از حد باعث حبس آب می‌شود که متسع شدن رگ‌های خونی زیر چشم را دربردارد. غذاهایی مانند ماهی تن، تخم مرغ و … را که حاوی ویتامین D هستند، انتخاب کنید. برای از بین بردن این سیاهی‌ها نیز مدتی از قهوه دوری کنید.

درمان سیاهی دور چشم

در مورد نوزادان به جز مواردی که ناشی از حساسیت و خستگی است، نمی‌توان از سیاهی دور چشم جلوگیری نمود. در مورد کودکان نیز حلقه‌های سیاه دور چشم ممکن است اصلا نیازی به درمان نداشته باشند و پس از رفع علت اصلی فروکش کنند، اما در مجموع چند اقدام احتیاطی برای جلوگیری از سیاهی دور چشم کودک پیشنهاد می‌شود:

 • اگر گرفتگی بینی به دلیل آلرژی وجود دارد، باید عامل آلرژن شناسایی شده و حذف شود.
 • اگر کودک مبتلا به عفونت سینوسی یا آسم تشخیص داده شد، باید تحت نظر پزشک متخصص قرار گیرد.
 • درمان رینیت آلرژیک
 • هرگز نباید برای پوشاندن سیاهی زیر چشم کودک از کرم‌های روشن کننده پوست استفاده شود، زیرا ممکن است به پوست ظریف کودک آسیب برساند.
 • اطمینان حاصل شود در برنامه غذایی کودک، خواب خوب و غذاهای غنی از مواد مغذی وجود دارد.
 • هر چند برای درمان سیاهی دور چشم باید در ابتدا به دنبال به علت اصلی آن بود، اما با این حال، برخی از درمان‌های خانگی برای کودکان و بزر‌سالان وجود دارد که می‌تواند به مدیریت این بیماری کمک کند.

رفع سیاهی در چشم

درمان‌های پزشکی

برخی از درمان‌های پزشکی برای کاهش ظاهر سیاهی دور چشم، راه‌حل‌های موثرتری دارند که به تعدادی از آن‌ها اشاره می‌شود:

 • لایه برداری شیمیایی برای کاهش رنگدانه
 • خالکوبی‌های پزشکی برای تزریق رنگدانه به نواحی نازک پوست
 • پرکننده‌های بافتی برای پنهان کردن رگ‌های خونی و ملانین که باعث تغییر رنگ پوست زیر چشم می‌شوند.
 • برداشتن چربی برای از بین بردن چربی و پوست اضافی و نمایان شدن سطح صاف‌تر و یکدست‌تر پوست
 • ایمپلنت‌های جراحی (چربی یا محصولات مصنوعی)
 • جراحی لیزر برای لایه برداری مجدد پوست و افزایش سفت شدن پوست؛ سطح ناراحتی مرتبط با لیزردرمانی و زمان بهبودی پس از آن، بسیار اندک است.

در هر صورت، پیشنهاد می‌شود قبل از تصمیم‌گیری در مورد هر روش زیبایی، تمام گزینه‌های احتمالی با یک پزشک در میان گذاشته شود. درمان‌های پزشکی تهاجمی ممکن است گران، دردناک و مخاطره‌انگیز بوده و اغلب به زمان بهبودی طولانی نیاز داشته باشند.

رفع سیاهی دور چشم

 در پایان

چنانچه گفته شد، برای بسیاری، تیرگی و سیاهی دور چشم موقتی و اغلب نشانه‌ روند طبیعی پیری یا کم‌خوابی است. اگرچه درمان‌های خانگی و پزشکی متعددی برای سیاهی دور چشم وجود دارد، اما این مشکل معمولا علامت هشداردهنده‌ای نیست. برندهای مختلفی محصولاتی برای درمان سیاهی زیر چشم ارائه داده اند یکی از این برند ها برند بیوآکوا bioaqua  می باشد.

با‌این‌حال، در صورت تغییر تدریجی و بدترشدن تیرگی یا تورم دور چشم، بهتر است به یک متخصص پوست و مو و زیبایی مراجعه کنید.

سوالات متدوال مربوط به رفع سیاهی دور چشم

سیاهی زیر چشم کودک شما ممکن است به دلیل کم‌خوابی، مالیدن چشم‌ها یا کم‌آبی باشد.

گزینه‌های درمانی زیادی مانند استفاده از کرم‌های موضعی، درمان‌های لیزری و پرکننده‌ها وجود دارند.

بله، یخ به انقباض رگ‌های خونی و کاهش سیاهی دور چشم کمک می‌کند. اما نباید یخ را مستقیم روی پوست خود قرار دهید زیرا باعث آسیب می‌شود. این کار را ۲ تا ۳ بار در روز تکرار کنید تا سیاهی دور چشم از بین برود.

راهنمای مطلب

اشتراک در شبکه های اجتماعی

خب نظرت چیه؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *